NOCOWANIE W SZKOLE

Mikołaj przynosi dzieciom i młodzieży wiele prezentów, ale uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Złocieńcu przekonali się, że te najcenniejsze to takie, dzięki którym można nieść pomoc innym. Noc z 6 na 7 grudnia 2024 r. młodzież, analogicznie do daty klas szóstych i siódmych, spędziła w szkole. W jej trakcie grupa fantastycznych profesjonalistów z Rescue LAB Czaplinek przeprowadziła szkolenie z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. Uczono się między innymi jak sprawdzać oznaki życia, obsługiwać defibrylator AED, prowadzić resuscytację, zatamować krwawienie, czy postępować w przypadku zadławienia. Ćwiczenia przeprowadzono przy użyciu nowoczesnego sprzętu ułatwiającego monitorowanie podejmowanych czynności. Działanie wzbudziło ogromne zainteresowanie uczniów. Wielu z nich zadeklarowało chęć kontynuowania kształcenia w kierunku ratownictwa medycznego. Kolejnymi atrakcjami nocnego spotkania było rozegranie meczu piłki nożnej, turniej znajomości utworów muzycznych z bajek Disneya, seans filmowy, dyskoteka i biesiada przy pizzy. Na zakończenie organizatorzy przedsięwzięcia: Katarzyna Samulewska, Edyta Hazeńska i Patryk Kramski otrzymali od uczniów niezwykle budującą informację zwrotną. Stwierdzili oni, że: „ W codziennym pośpiechu, natłoku obowiązków, mamy tak mało czasu na rozmowy, dostrzeganie innych na szkolnych korytarzach, zastanawianie się co jest ważne. Tu mogliśmy zobaczyć siebie i innych z zupełnie innej perspektywy. Warto będzie to powtórzyć”.

No Images found.

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W ZŁOCIEŃCU

Jedną z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły jest Ślubowanie klas pierwszych. Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Jest to pierwszy szkolny egzamin, który pierwszoklasiści zdają przed szkolną społecznością i zaproszonymi gośćmi . W tym roku szkolnym Ślubowanie i Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Żołnierza Polskiego w Złocieńcu odbyło się 29 listopada 2024 r. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zabrzmiały doniosłe słowa ślubowania pierwszoklasistów: „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę się pilnie uczyć jak kochać swoją Ojczyznę i jak dla niej pracować kiedy dorosnę…” Tego dnia uczniowie klas 1a i 1b przybyli szkoły w strojach galowych. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w takt poloneza dumnie wkroczyli uczniowie klas pierwszych prezentując ten narodowy taniec. Po powitaniu gości i całej społeczności szkolnej przez panią dyrektor szkoły Małgorzatę Szcześniak, pierwszaki zaprezentowały swój program artystyczny, w którym zawarte były treści świadczące o znajomości regulaminu szkoły, przepisów drogowych oraz patriotyczne. Udowodniły tym swoją gotowość do podjęcia obowiązku szkolnego. Doniosłym momentem uroczystości było złożenie Ślubowania na sztandar szkoły, które przeprowadziła pani Dyrektor Małgorzata Szcześniak. Uczniowie pierwszych klas ślubowali, że od tej chwili będą sumiennymi i pilnymi uczniami oraz dobrymi Polakami. Po ślubowaniu nastąpiło uroczyste Pasowanie na ucznia. Pani Dyrektor pasowała wielki ołówkiem każdego pierwszoklasistę na ucznia naszej szkoły. Rodzice pierwszaków również złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą pomagać dzieciom podczas ich nauki, a także wspierać je w pokonywaniu trudności. Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor Szkoły oraz pani Burmistrz, panie z Rady Rodziców i rodzice uczniów klas pierwszych oraz uczniowie klas starszych złożyli przepiękne życzenia uczniom klas pierwszych ,życząc im samych sukcesów w nauce. Dzieci zostały także obdarowane słodkościami przez panią Burmistrz oraz drobnymi upominkami przez Radę Rodziców i swoich rodziców. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy z zakładkami. Po części oficjalnej uczniowie klas 1a i 1b udali się na słodki poczęstunek do swoich sal lekcyjnych, który przygotowali dla nich rodzice.

Magiczna półka w naszej szkole!

W naszej szkole kolejny rok działa oficjalna półka bookcrossingowa.
Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat.
Uczniowie, zachęcamy Was do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie.
Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania. Książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

No Images found.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. To wyjątkowe święto, które ma na celu promowanie empatii i wzajemnego szacunku.
Już na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawiła się niezwykła gazetka „Jesienne przypominki o empatii”, na której zawisły wartościowe sentencje, wierszyki i rymowanki.
Na drzwiach klasowych zostały rozwieszone miłe słówka, takie jak: Jesteś wartościowym człowiekiem!, Szczęście ma Twoje imię!, Dziękuję Ci!, które należało oderwać i podać dalej, by sprawić komuś przyjemność.
Podczas zajęć w świetlicy szkolnej zostało stworzone drzewo życzliwości  zawierające wskazówki pomagające spojrzeć na innych w uprzejmy sposób.
Dzień Życzliwości był wyjątkowy. Wierzymy, że każdy z nas zauważył potężną siłę małych gestów i uśmiechu.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości szkolnych.
Z tej okazji w naszej szkole 8 listopada odbył się uroczysty apel z udziałem dyrekcji, nauczycieli, zaproszonych gości i uczniów.
Wcielając się w role m.in.: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego, Jana Henryka Dąbrowskiego czy Józefa Wybickiego, uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie pt. Nadzieja umiera ostatnia. Poszczególne sceny przybliżyły podstawowe informacje związane z najważniejszymi wydarzeniami, mającymi wpływ na dzieje Polski. Utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Finałowym elementem spektaklu był taniec z flagami w wykonaniu uczniów klasy 2.
Organizatorem imprezy była pani K. Samulewska, M. Karow, D. Gadzina , J. Karow i A. Kuprowska.
« z 2 »

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI – WYCHOWANIE FIZYCZNE, MATEMATYKA, HISTORIA I GEOGRAFIA W TERENIE.

13 listopada 2024 roku uczniowie klasy 6a, 6b, i 7a Szkoły Podstawowej nr 3 w Złocieńcu uczestniczyli w II. Rajdzie Niepodległości. Była to piesza wyprawa ( 12 km) do Siemczyna. Trasa wiodła malowniczymi, leśnymi drogami, wśród jezior i urokliwego drzewostanu. Głównymi celami przemarszu było uczczenie 106 – tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzanie zainteresowań przeszłością i budowanie szacunku dla dokonań innych narodów. Pokazano młodzieży w jaki sposób sąsiedzi zza miedzy zachowują pamięć o mieszkańcach pomorskich wsi. Na wielu budynkach Siemczyna znajdują się bowiem tablice informujące o historii obiektów i ich poprzednich właścicielach. Ciekawą inicjatywą okazała się też dla uczniów działalność braci Andziaków, obecnych właścicieli tamtejszego pałacu, którzy powołali do życia Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie. Dzięki uprzejmości pana Adama Andziaka mogliśmy mile spędzić czas przy ognisku, spacerować po pałacowym parku oznaczoną ścieżką przyrodniczą, zejść do tajemniczego podziemnego tunelu i podziwiać zabytkową aleję grabową. Reprezentanci klas rozwiązywali też zadania matematyczne, których motywem przewodnim było Narodowe Święto Niepodległości. Był to dzień, w którym nasi nauczyciele: Katarzyna Samulewska, Edyta Hazeńska i Patryk Kramski, w niestandardowy, ale niezwykle atrakcyjny sposób przeprowadzili lekcje wychowania fizycznego, matematyki, historii i geografii.

No Images found.

BO W TEATRZE FAJNIE JEST !

Dnia 23 października 2024r. uczniowie klas 4-8 wzięli udział w spektaklu teatralnym pt. „Zebranie”.

Widzowie plik graficzny

Akcja widowiska poruszała tematy współczesnych nastolatków, takie jak: tolerancja, odmienność, prawdomówność i przyjaźń. Miał ono charakter kulturalno-rozrywkowy i zawierał elementy interakcji z publicznością. Dynamiczna akcja i oprawa wizualno-muzyczna spektaklu trzymała w napięciu do samego finału.

Widzowie plik graficzny

Spotkanie z ratownikami medycznymi

W naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie uczniów klas 1-3 z ratownikami medycznymi, którzy przybyli do nas, aby zapoznać najmłodszych uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz uświadomić im, jak ważne są zdrowie i bezpieczeństwo. Ratownicy w przystępny sposób przedstawili kluczowe zagadnienia, takie jak:

1. reagowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia;

2. prawidłowe wzywanie pomocy oraz co powiedzieć dyspozytorowi;

3. podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO);

4. używanie prostych środków pierwszej pomocy, takich jak opatrunki.

Uczniowie mieli okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach, zadając pytania, a także biorąc udział w praktycznych ćwiczeniach pod okiem doświadczonych ratowników. To spotkanie nie tylko dostarczyło dzieciom cennych informacji, lecz także rozbudziło w nich zainteresowanie zdrowiem i bezpieczeństwem.

Serdecznie dziękujemy ratownikom medycznym Pani Zofii Zbożnik i Panu Michałowi Walkiewicz za poświęcony czas oraz zaangażowanie w edukację naszych najmłodszych uczniów.

Szkoda życia na hejt

Hejt nie zawsze wygląda jak hejt.
WAŻNY TEMAT. Szkoła Podstawowa nr 3 w Złocieńcu została wybrana do wyjątkowego programu „Szkoda życia na hejt” organizowanego przez Fundację UNIQA, który skupia się na przeciwdziałaniu hejtowi w szkole.
Z ponad 1000 zgłoszonych placówek znalazła się w gronie zaledwie 50 wybranych. W związku z tym 17.10.2024 r. odbyły się wykłady i warsztaty dla uczniów klas VI – VIII.
 
Młodzież dowiedziała się czym jest hejt, kształciła umiejętności z zakresu budowania empatii, otwartej komunikacji i lepszego zrozumienia problemu hejtu. Podczas spotkania dla rodziców i nauczycieli rozmawiano o tym, jak hejt wpływa na młodzież i szkolną społeczność, jak rozpoznać, że dziecko doświadcza hejtu w szkole, jak rozmawiać z dzieckiem o hejcie i przemocy słownej, co zrobić, gdy nasze dziecko jest ofiarą lub świadkiem hejtu, czy jak wspólnie przeciwdziałać hejtowi w szkole i budować atmosferę wzajemnego szacunku.
 
Na zaproszenie Dyrektora szkoły Małgorzaty Szcześniak, w wykładzie uczestniczyli również goście z zaprzyjaźnionych instytucji m.in. Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu, Nowym Worowie, a także Klubu 2. Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu.
Zajęcia poprowadził Filip Dębowski, edukator w Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, który jest partnerem merytorycznym programu. Inicjatorką i koordynatorką projektu w szkole była Katarzyna Samulewska.

Podziękowanie za wsparcie zbiórki dla powodzian

Drodzy Rodzice i Uczniowie, z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą zbiórkę na rzecz osób poszkodowanych przez powódź. Dzięki Waszej hojności udało się zgromadzić żywność, odzież, środki higieniczne i inne artykuły codziennego użytku, które już trafiły do rodzin w potrzebie. Wasza pomoc była nieoceniona. Cieszymy się , że nasza społeczność szkolna potrafi zjednoczyć się w trudnych chwilach i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy jej potrzebują. Jeszcze raz dziękujemy za Waszą dobroć, wsparcie i empatię! Jesteśmy dumni ze wspaniałych rodziców i uczniów.

Z wyrazami szacunku Dyrekcja szkoły i nauczyciele